Wydrukuj tę stronę

Akupunktura

Tradycyjna Medycyna Chińska (TCM)

to nieprzerwanie rozwijająca się od czasów Żółtego Cesarza (2673 r. p n e ) sztuka leczenia oparta na konfucjanizmie i taoizmie a pojmująca człowieka jako istotę nierozerwalnie związaną z otaczającym go światem. Zdrowie uznawane jest jako stan równowagi dynamicznej między siłami yin i yang a objawy chorobowe są ważnymi drogowskazami prawidłowego kierunku terapii. Żaden objaw nie jest oceniany przez terapeutę w oderwaniu od innych, a wręcz dopiero całościowe spojrzenie na pacjenta daje możliwości leczenia. W diagnostyce kluczową rolę odgrywa wywiad chorobowy dotyczący nie tylko stanów patologicznych, obecnych i przebytych chorób ale trybu życia, upodobań, emocji oraz diety. Dokładne sprawdzanie tętna oraz oglądanie języka stanowią każdorazowo podstawę badania fizykalnego.
W leczeniu stosuje się przede wszystkim AKUPUNKTURĘ (sterylne igły jednorazowego użytku, lub terapię z użyciem igły taoistycznej czyli akupunkturę bez przekłuwania skóry - bardzo przydatną do leczenia dzieci i pacjentów, którzy mają lęk przed kłuciem), leki ziołowe oraz dietoterapię. Lekarz TCM to doradca, przewodnik, osoba która posługując się swoją wiedzą i doświadczeniem ma pomóc, wyjaśnić i zaproponować najkorzystniejszy sposób leczenia . Wielokrotnie w klasycznych pismach jest porównywany do ogrodnika, który swoją dbałością o równowagę w ciele pacjenta doprowadza do rozkwitu zdrowia. W odróżnieniu od medycyny konwencjonalnej leczenie nie polega na walce i niwelowaniu objawów ale na wspieraniu naturalnych sił życiowych i prawidłowego przepływu energii qi. Terapia wymaga czasu stąd tak bardzo ważna jest współpraca między lekarzem a pacjentem, wzajemne zaufanie i zrozumienie oraz otwartość na zmiany. Tych, którzy są gotowi na fascynującą przygodę odkrywania tajników własnego zdrowia zapraszam

Beata Górecka
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Medycyna Chińska pomaga w:

  • leczeniu bólu (bóle kręgosłupa, migreny i inne bóle głowy, bóle menstruacyjne, bóle stawów itp.)
  • chorobach skóry np. trądziku, neurodermatozach
  • nieprawidłowym trawieniu: zaparciach, biegunkach, wzdęciach, bólach żołądka, jelit, wątroby
  • problemach z utrzymaniem prawidłowej masy ciała: otyłość, nadwaga, niedowaga, gromadzenie wody
  • chorobach kobiecych: przekwitanie, bolesne miesiączki, nieregularne cykle, zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS)
  • nawracających infekcjach, anginach, astmie, bronchitach, zapaleniu zatok i tzw. niskiej odporności
  • chorobach układu moczowego: nawracające infekcje, zapalenia pęcherza, nietrzymanie moczu
  • chorobach emocjonalnych: lęki, depresja, zaburzenia snu, zespół przewlekłego zmęczenia